niedziela, 3 sierpnia 2014

Zagrzybione fugi silikonowe, czyli grzyb i czarna pleśń w naszej łazience

Chemicznie silikony są  syntetycznymi polimerami krzemoorganicznymi. To niepalne i odporne na korozję produkty uszczelniające i łączące .

Silikon to doskonały materiał do uszczelniania wanny, umywalki, kabiny prysznicowej, fuga silikonowa używana jest też do obróbki szyb w oknach drewnianych i plastikowych jako uszczelka zewnętrzna.

Porażony grzybami pleśniowymi silikon to nie tylko problem estetyczny w naszych łazienkach. Z czasem grzyb powoduje osłabienie właściwości uszczelniających i prowadzi do wyciekania wody z brodzików i wanien.

Sam proces rozwoju grzyba na fugach silikonowych zaczyna się od osiadania kurzu, brudu i detergentów na jego powierzchni. Bardzo często zagrzybienie wynika z niewłaściwego położenia silikonu: zbyt cienka lub wklęsła fuga, jak i silikon kładziony na wilgotne powierzchnie powoduje, że wilgoć i brud dostaje się pod uszczelniacz. Fuga z wierzchu wygląda dobrze niestety pod spodem jest zainfekowana.

Podobna sytuacja zachodzi na uszczelkach silikonowych okien. Jeśli okna w sezonie grzewczym są zaparowane i pokryte rosą - prędzej czy później pojawi się zagrzybienie uszczelek.

Innym problemem, który często spotykam w swojej pracy jest kwestia stabilizacji wanien i kabin prysznicowych. Ruchome elementy, lub niewłaściwie zamontowane powodują rozrywanie fugi silikonowej i wnikanie wody. Jest to trudne do wychwycenia, gdyż silikon nie odkształca się i po skończonym użytkowaniu wraca do pierwotnej formy. Dowiadujemy się o tym zwykle, gdy mamy już zawilgocone ścian wokół łazienki.

Ważny jest też dobór silikonu tu najwłaściwszy jest bezbarwny silikon sanitarny. W sprzedaży występują silikony z dodatkiem antygrzybicznym. Nie wolno mylić silikonu z akrylem do wykończeń - en nie nadaje się do uszczelniania. Z doświadczenia jednak wiem, że tam gdzie jest słaba wentylacja, silna eksploatacja w połączeniu z brakiem konserwacji silikonów niestety pojawia się grzyb.

Co więc robić aby nie doprowadzić do zagrzybienia. Przede wszystkim jak najszybciej pozbywać się wilgoci z łazienki najlepiej przez odpowiednią wentylację i cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Można po skończonej kąpieli wycierać nadmiar wilgoci specjalną ścierką z mikrofibry i nie zamykać łazienki przez ok 1-3 godziny po użytku. Trzeba też regularnie czyścić kabinę i fugi najlepiej sodą oczyszczoną.

Niestety gdy, już rozwinie się grzyb na silikonie najlepiej zaprosić fachowca do wycięcia i odgrzybienia. Po wykonaniu tych czynności można położyć nową fugą.

Uwaga grzyby gnieżdżące się w naszych łazienkach mogą infekować skórę stóp i paznokcie np grzyb z rodzaju Mucor