wtorek, 20 maja 2014

Ukryty niewidoczny grzyb lub pleśń w domu - inspekcja domu pod kątem zagrzybienia

W niektórych przypadkach obecność pleśni czy grzyba w mieszkaniu nie jest oczywista. Możliwe, że zagrzybienie rozwija się w niewidocznych miejscach i ukryte jest wewnątrz ścian z konstrukcji karton-gips za szafami zabudowanymi , tapetą, sufitem podwieszanym czy panelami podłogowymi.Możliwe lokalizacje ukrytego zagrzybienia obejmują też systemy i kanały hydrauliczne, centrale wentylacyjne oraz docieplenie budynku. Częstym miejscem utajonych zagrzybień jest poddasze budynku z powodu nieszczelności dachu, złej izolacji i wreszcie braku wentylacji - spotykamy się też z wentylacją budynku, , gdzie zużyte, wilgotne powietrze odprowadzane jest bezpośrednio do przestrzeni poddasza a nie na zewnątrz. Jeżeli poddasze nie jest eksploatowane i regularnie sprawdzane może rozwinąć się silne zagrzybienie a w konsekwencji miejsce emisji zarodników i mikotoksyn na cały dom.

Niektóre materiały budowlane jak nie-para przepuszczalne filie dachowe, tapety, boazerie - płyty karton gips mogą zatrzymywać wilgoć pod powierzchnią - a tym samym zapewniać doskonałe środowisko dla rozwoju patogenów  (szczególnie nie wskazane jest docieplanie budynków od środka materiałami typu styropian czy pianka).
Typowym przykładem ukrytego zagrzybienia jest charakterystyczny zapach stęchlizny w domu, kojarzący się z zawilgoconą piwnicą czy sutereną. Mimo widocznych oznak zagrzybienia mamy do czynienia z porażeniem. Winna jest niesprawna wentylacja domu, lub jej brak - powietrze, które nie ulega wymianie a dodatkowo przyjmuje duże dawki pary wodnej produkowanej podczas eksploatacji (zwłaszcza w sezonie grzewczym) - najzwyczajniej ulega zepsuciu a mnożące się grzyby i bakterie zawszone są w nim jak w próżni. (W takim środowisku  oznaką ukrytego zagrzybienia może być częsta i nawracająca infekcja górnych dróg oddechowych oraz uczulenia skórne)

Jak identyfikować problemy ukrytego porażenia grzybem w domu?
Najprostszą drogą jest zamówienie inspekcji pod kątem zagrzybienia w profesjonalnej jednostce.
Wizyta taka powinna obejmować komplet pomiarów wilgotności powietrza, drewna i ścian oraz badanie sprawności wentylacji grawitacyjnej i wykrywanie mostków termicznych. Podczas wizji trzeba też zajrzeć za meble i łóżka oraz jeśli to możliwe przez rewizję pod wannę. Jeśli pomiary nie wykażą niczego podejrzanego a dalej będziemy obawiać się grzyba potrzebne są badania laboratoryjne powietrza oraz wymazy ze ścian i drewna. Doświadczony pracownik powinien też zwrócić uwagę na bliskość lasu od zabudowań, gdyż w sezonie leśne środowisko daje podobne objawy u alergików jak zagrzybienie w domu. W takim przypadku należy stosować filtry powietrza wewnątrz budynku

kliknij >>> tu aby zamówić inspekcje domu pod kątem zagrzybienia i wilgoci