niedziela, 8 września 2013

Grzyby pleśniowe - czym są i dlaczego kolonizują nasze domy ?

Grzyby pleśniowe to pojęcie zbiorcze dla grzybów, które mogą wytwarzać typowe nitkowate twory i zarodniki. Grzyby pleśniowe tworzą w fazie rozwoju strzępki, które najczęściej są bezbarwne, tak, że grzyb pleśniowy w tej fazie normalnie nie jest widoczny gołym okiem. W celu rozmnażania się i rozprzestrzeniania, grzyby pleśniowe wytwarzają zarodniki - te zaś są często zabarwione, co pozwala w tym stadium dostrzec rozrastającego się grzyba bez żadnych przyrządów.

Rozwój grzybów pleśniowych determinują głównie trzy czynniki: wilgotność, dostępność substancji odżywczych oraz temperatura.

Grzyby pleśniowe potrafią wykorzystać jako pożywkę mnóstwo materiałów np.

  •  różne rodzaje drewna, płyty drewniane
  • papier, tekturę, karton, także płyty karton-gips
  • tapety, klej do tapet
  • tworzywa sztuczne, gumę, silikon
  • wykładziny dywanowe i kleje do nich
  • farby i lakiery
  • skórę
Także na i w / na cemencie mogą rozwijać się grzyby pleśniowe. Grzyby te poza tym mogą rosnąć na materiałach, które same nie stanowią pożywki a osadzają się na nich cząstki organiczne i kurz np. glazura.

Grzyby pleśniowe mogą rosnąć na materiałach tylko wtedy, kiedy występuje tam pewna wilgotność minimalna. Decydująca przy tym nie jest tyko całkowita wilgotność materiału, lecz tylko dostępna dla grzyba wolna woda. Grzyby pleśniowe mogą też rosnąć na i w materiałach, które nie są w widoczny sposób mokre, wystarczająca jest wynosząca w przybliżeniu 80% wilgotność względna powietrza na powierzchni materiału. Szczególnie korzystne warunki ich wzrostu występują zawsze wtedy, gdy na lub w materiale tworzy się woda kondensacyjna.

Problem z grzybem w domu ? kliknij tu >>>>>> pomożemy